ukash

İnternet Para Transferleri Ukash ile Yapılıyor

Günümüzde teknoloji ve internetin hızlı gelişimi ile insanlara sunmuş olduğu olanakların insanlar tarafından kullanılabilmesi için çeşitli sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. 2005 öncesine kadar bu alanda hizmet veren çok sayıda sistem bulunmaktaydı. Bu sistemler kullanılarak insanlar internet üzerindeki işlemlerini gerçekleştirebilmekteydi. Ancak bu sistemlerin var olan yetersizlikleri ve eksiklikleri insanların kişisel bilgilerini ikinci şahıslar ile paylaşma mecburiyetinde bırakılması gibi olumsuz durumlar bulunmaktaydı.

İnsanların internet üzerinde işlemlerini gerçekleştirebilmek amacı ile kullanmış oldukları bu sistemler sanal ödeme sistemleridir. Yani insanlar oturdukları yerden çok rahat ve çok kolay bir şekilde ödemeleri işlemlerini gerçekleştirebilmek ve alışverişlerini yapabilmek için internet üzerinde var olan bu sanal ödeme sistemlerini kullanmaktaydı. Bu sistemleri kullanabilmek için de kişisel bilgilerini ikinci şahıslar ile paylaşmak zorunda kalmaktaydı. Bu durumda internetin özgür platformunu art niyetleri için kullanan kötü fikirlere sahip insanlar tarafından kullanılmaktaydı.

Bu durumda insanların dolandırılmasına, şahsi bilgilerinin kötü amaçlar ile kullanılmasına ve neticesinde her halükarda mağduriyet yaşamasına neden olmaktaydı. Ancak 2005 senesinde İngiltere finans şirketi Smart Voucher bu duruma bir son vermek ve insanların mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için çalışma başlatmıştır. Bu çalışmalar sonucunda günümüzün en çok kullanılan ve dünyanın en güvenli sanal ödeme sistemi olan ukash sanal ödeme sistemini yaratmıştır. Temel olarak açıklandığında ukash sanal kart olarak da nitelendirilebilir.

Bu nedenle insanlar internet üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilmek için dünyanın en güvenli sanal ödeme sistemi olan ukash sistemini tercih etmektedir. Ukash sistemi oldukça güvenli bir sistem olmasına karşın oldukça basit ve kolay bir yapıda çalışmaktadır. Ukash sisteminde yer alan dijital şifre uygulaması ile insanlar güvenli sanal işlemler gerçekleştirebilmektedir. Ukash sistemi dijital şifreler on dokuz haneden oluşan PIN kodlarıdır. İnsanlar diledikleri miktarı temsil eden bir dijital şifrenin ödemesini gerçekleştirerek dijital şifreyi temin edebilmektedir. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılmakta olan ukash sistemine dair merak edilen sorular için sürekli olarak haftanın yedi günü yirmi dört saat online destek veren firmalar bulunmaktadır.

İnsanların internet üzerinden daha güvenli bir şekilde alışveriş ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmelerine olanak sağlayan ukash sistemi, on dokuz haneden oluşmakta olan tek kullanımlık dijital şifresi ile insanların kişisel bilgilerini en iyi şekilde korumaktadır. Dijital şifreyi misal olarak anlatmak gerekirse, kişinin bir web sitesine olan ödemesi yüz lira ise kişi ukash kart sağlayan kurumsal web sitelerine yüz lirayı temsil eden bir dijital şifre almak üzere başvurması gerekmektedir.

Bu başvurudan sonra kurumsal web sitesinin müşterilerine sunmuş olduğu havale, EFT, ATM ya da kredi kartı gibi ödeme seçeneklerinden bir tanesi ile çok küçük komisyon ilaveli bir şekilde ödemesini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu komisyonlar oldukça küçük rakamlara firmadan firmaya farklılık göstermektedir. Kişi daha sonra almış olduğu bu dijital şifreyi yüz lira ödemesi olduğu web sitesine başka hiçbir bilgi vermeden ödemesini gerçekleştirebilmektedir. Yani tüm bu işlemler esnasında dijital şifreyi kredi kartı ile alanlar dışında hiçbir koşulda insanlar şahsi bilgilerini ikinci bir şahıs ile paylaşma mecburiyetinde tutulmamaktadır. Tüm bu işlemlerde gerçekleşen aşamalardan dolayı insanların en çok kullandığı sanal ödeme sistemi olmaktadır.

Ukash sanal ödeme sisteminin insanlara sunmuş olduğu avantaj ve olanakların haricinde ayrıca olarak insanların internet platformu içerisinde güvenli, rahat ve kolay bir şekilde alışveriş yapabilmelerine ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmelerine olanak sağlamaktadır. Ukash sanal ödeme sistemi aktif olarak piyasada faaliyetlerine başlamış olduğu 2005 yılında internet dünyasında yer alan sanal ödeme sistemleri konusunda bir devrim yapmıştır. Teknoloji çağı içerisinde internet üzerinden ödeme işlemlerini gerçekleştirirken tedirgin olan huzursuzluk yaşayan insanlara güven verici bir sistem biçiminde tasarlanmıştır. Ülkemizde ve Avrupa’da oldukça yaygın olarak kullanılan bu sistem dünya genelinde on dört bin nokta içerisinde kullanıma uygun olmaktadır.

Ukash sisteminin insanlara sunmuş olduğu avantajların başında ön ödemeli oluşu gelmektedir. Daha sonra tek kullanımlık oluşu, anlık olarak yükleme yapılabilmesi ve nakit olarak anlık olarak temi edilebilir olması ve en büyük önem arz eden durum ise tamamen yasal bir sanal ödeme sistemi olmasıdır. Bu gibi avantajları ile insanlara internet üzerindeki alışverişler konusunda hem alıcı hem satıcı açısından büyük avantajlar sunmaktadır.