140x600 140x600

Ukash ile İnternet Çok Daha Güvenli

Tüm dünya genelinde insanların günlük hayatları içerisinde internete büyük yer vermesi ve yaşamı içerisinde oldukça sık olarak kullanması çeşitli alanların önünü açmıştır. Günümüzde küreselleşen dünyanın en çok kullanılan hususu elbette ki küreselleşmenin en büyük etkeni internet olmaktadır. İnsanlar internet üzerinden ödemelerini yapmakta, alışverişlerini yapmakta ve hatta oyun oynamakta, dünyanın herhangi bir noktası ile iletişim kurabilmekte, film ve dizi izleyebilmekte gibi pek çok alanda çeşitliliği olan eğlenceli aktiviteler gerçekleştirebilme olanağına sahip olmuştur.

Tüm dünya üzerinde bu denli insanların ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayabilen bir husus olan internet ortamı içerisinde insanların bu işlemleri gerçekleştirebilmeleri için bazı unsurların oluşması gerekmektedir. Bu nedenle dünya genelinde çeşitli uygulamalar kullanılmaktadır. İnsanların internet üzerinden ödemelerini, alışverişlerini gerçekleştirebilmeleri için belli bir ödeme sistemi olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde insanlar oturdukları yerden ödeme işlemlerini ve alışveriş işlemlerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Ancak tüm insanoğluna büyük olanaklar sunan bu özgür platform üzerinde art niyetli insanlarda bulunmaktadır. Özellikle insanların önem arz eden kişisel bilgilerini kullanmak mecburiyetinde kaldıkları bu sistemlerin yetersizlik ya da eksikliklerinden faydalanarak insanların kişisel bilgilerini çalmakta ve kötü amaçlarda kullanmakta, insanları maddi açıdan dolandırmaktadır.

Tüm dünya genelinde bu gibi mağduriyetlerin ortaya çıkmasından mütevellit İngiltere merkezli olarak çalışan finans devi Smart Voucher Ltd, yeni bir sistem geliştirmek ve insanların bu gibi mağduriyetlerine son verebilmek amacı güderek yapmış olduğu çalışmalar sonucunda çok daha farklı bir yapıda çalışmakta olan bir sanal ödeme sistemi ortaya çıkmıştır.

İngiliz devi Smart Voucher LTD. şirketinin 2005 senesinde ortaya çıkarmış olduğu bu sistemin adı ukash sistemidir.

Bu sistem bir sanal ödeme sistemidir.

ukashİnsanların daha güvenli bir şekilde ve kişisel bilgilerini daha iyi koruyabilmelerine olanak sağlayan bir sistemdir. 2005 senesinde ilk olarak İngiltere’de yaygın olarak kullanılmaya başlayan sistem çok kısa bir süre içerisinde insanlara sunmuş olduğu avantajlar ve olanaklardan dolayı insanlar tarafından çok fazla rağbet görmüş ve tüm dünyaya yayılmıştır. Bugün tüm dünya genelinde en çok kullanılan sanal ödeme sistemi konumunda bulunmaktadır. Ukash sistemi aynı zamanda da dünyanın en güvenli sanal ödeme sistemidir. Çünkü hiçbir şartta insanların kişisel bilgilerinin ikinci şahıslar ile paylaşmasına mecburiyet oluşturmamaktadır. Çok basit bir tabanda çalışan ukash sistemi, on dokuz haneden oluşan tek kullanımlık dijital şifrelerden oluşmaktadır. Her bir dijital şifre belli bir rakamı temsil etmektedir. Yani kişi ihtiyacı olan rakamı tam olarak belirleyerek o limite sahip bir dijital şifre almaktadır. Böylelikle aldığı dijital şifreyi kullanarak işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Bu sistemin sağlamış olduğu avantajlardan ve güvenli sanal ödeme olanaklarından faydalanmak isteyen kişilerin internet üzerinde kurumsal olarak ukash hizmeti sağlayan web sitelerine başvuruda bulunması gerekmektedir. Daha sonra ihtiyaç olunan miktardaki dijital şifrenin tutarını web sitesinin sunmuş olduğu ödeme olanaklarından bir tanesi ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Alınan dijital şifre sayesinde insanlar ödeme işlemini ya da alışveriş işlemini gerçekleştirecekleri web sitesine kişisel bilgilerini paylaşma mecburiyetinden kurtulmuş olmaktadır. Çünkü ukash sistemi sayesinde almış olduğu dijital şifrenin ibraz edilmesi yeterli olacaktır.

Günümüzün en güvenli ödeme sistemi olan ukash sanal ödeme sistemi insanlara sunmuş oluğu güvenlik önlemleri sayesinde, insanların şahsi bilgileri sanal ortam içerisinde hiç yer almadan tamamen koruma altında kalabilmektedir. 2005 senesinde aktif olarak piyasa içerisinde kullanılmaya başlanan ukash sistemi ülkemizde de oldukça yaygın olarak kullanılan bir sanal ödeme aracıdır. Aktif olarak piyasa içerisinde yer aldığı tarihten bu yana insanlar internet üzerindeki art niyetli kişilere karşı büyük bir avantaj elde ederek daha önce oluşmakta olan olumsuz durumların büyük ölçüde zorunlu olarak azalmasına sebebiyet vermiştir.

Ayrıca ukash sistemi konusunda hizmet veren kurumsal web siteleri, diğer sanal ödeme sistemlerinden daha farklı bir şekilde haftanın yedi günü yirmi dört saati boyunca online olarak hizmet vermektedir. Böylece insanların merak ettikleri soruları ya da karşılaştıkları sorunlar hakkında anlık olarak diledikleri vakit bilgi alabilme olanağına sahip olabilmektedirler.

Günümüzde sanal dünya üzerinde yer almayan insanlarında güven içerisinde, içleri rahat bir şekilde kolayca ödemelerini gerçekleştirebilmelerine ve alışverişlerini yapabilmelerine olanak sağlamıştır.


Yayınlanma Zamanı: Perşembe, Ocak 24, 2013.