ukash

Ukash En Güvenli Sanal Ödeme Sistemi

Günümüzde dünyanın teknolojinin hızlı gelişimi ile değişen anlayışları arasında çok geniş bir statü bulunmaktadır. Teknolojinin hızlı gelişimi ile insanlar artık günlük hayat içerisindeki işlemlerini çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilme olanağına kavuşmaktadır. Yani artık insanlar banka, alışveriş gibi çeşitli işlemlerini oturdukları yerden internet sayesinde yapabilmektedir. Bu bağlamda insanların internet üzerinden işlemlerini ve ödemelerini gerçekleştirirken ödeme kısımlarında bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Bu konu üzerine tüm dünya üzerinde çok farklı çözüm önerileri gündeme getirilmiştir. Ancak bu çözüm önerilerinin farklı açılardan başka boşluk ve sorun yaratması kullanıcıların yılmasına sebep olmuştur. Bunun dışında internetin tüm dünyada oldukça yaygın bir hale gelerek her insanın hayatında büyük bir yer kaplamaya başlaması da bazı olumsuzlukların meydana çıkmasına neden olmuştur.

Tüm dünya üzerinde interneti sadece eğlence, ödemeler ve diğer işlemleri için kullanan kişiler yoktur. Bu alanda internet üzerinde insanları kandırmak, dolandırmak gibi gafil düşüncelerde olan kişiler bulunmaktadır. İşte tam bu noktada internet üzerinde insanların sanal olarak bakiyelerini temsil eden çözüm önerileri de tehlike oluşturmuştur. Çünkü insanlar internet üzerinden gerçekleştirecekleri ödemeli bir işlemde kredi kartı, kimlik bilgileri gibi mühim olan şahsi bilgilerini paylaşmak mecburiyetinde kalmaktadır. Ancak bu konuda insanların sorunlarını ortadan kaldıracak çok farklı bir yapı üzerinden çalışan bir sistem ortaya çıkmıştır.

Bu sistem sayesinde internet kullanıcıları internet üzerinden ödemeli işlemlerini gerçekleştirirken hiçbir şekilde kredi kartı bilgileri ve kimlik bilgileri gibi önem arz eden şahsi bilgilerini paylaşmak zorunda kalmamaktadır. Yani artık internet kullanıcıları internet üzerinden çeşitli ödemelerini yaparken, alışverişlerini yaparken kesinlikle şahsi bilgilerini ikinci şahıslar ile paylaşmak zorunda kalmamaktadır. Bu sistem tüm dünya üzerinde ukash olarak tanımlanmaktadır. Ukash çok basit bir sistem üzerinde çok daha güvenli bir yapıda çalışmaktadır.

Ukash ile internet kullanıcıları internet üzerinde güvenli alışverişin keyfini çıkarabilme olanağına sahip olabilmektedir. Ukash sistemi içerisinde on dokuz haneden oluşan bir dijital kod olarak tabir edilen bir PIN bulunmaktadır. İnternet kullanıcıları diledikleri ve ihtiyaçları olan miktarı belirledikten sonra internet üzerinde bu alanda kurumsal olarak faaliyet veren firmalara başvurmaları gerekmektedir. Bu başvuru sırasında kişinin ihtiyacı olan ukash bakiyesinin tutarının ne kadar olduğuna bakması gerekmektedir.

Yani kısaca olacak şekilde bir ukash PIN kodunun üzerinden kurumsal firmanın sektör ortalamasında belirlenen bir karı bulunmaktadır. Bu kar oranları oldukça cüzi rakamlarda olmaktadır. Yani diğer sanal ödeme sistemlerinde ortaya çıkan çok uçuk rakamlar bu sistemde bulunmamaktadır. İnternet kullanıcısı alacağı miktarı belirledikten hemen sonra kurumsal firma tarafından verilen banka hesabına parayı yatırması gerekmektedir. Kişinin belirlemiş olduğu ukash miktarının bedelini ödemesi açısından çeşitli ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Bu ödeme seçenekleri firmadan firmaya göre farklılık gösterse de genel olarak ödeme seçenekleri arasında kredi kartı ile ödeme, havale ile ödeme, EFT ile ödeme, ATM’den yatırarak ödeme gibi ödeme seçenekleri bulunmaktadır.

Ukash alacak kişiler kredi kartı ile ödeme yaparken vereceği kısıtlı bilgiler kesinlikle bu firmalar tarafından üçüncü şahıslar ile paylaşmamaktadır. Bunun dışındaki ödeme seçeneklerinde kişi şahsi bilgilerini paylaşmak mecburiyetinde değildir. İşte tam bu sebeple internet üzerinde ödeme yaparken kullanılan bu sistem internet üzerindeki ödeme seçenekleri arasında en güvenli sistemdir. Günümüzün en güvenli ödeme sistemi ukash’i almak için hesaba yapılan ödemenin hemen ardından kişiye ödemiş olduğu tutarın ederi kadar bakiyeyi temsil eden bir PIN kodu yani dijital şifre verilir. Kişi bu dijital şifreyi tek sefer kullanabilmektedir. Yani bu sebeple kişi işleminde kullanacağı miktarı iyi bir şekilde belirlemelidir. Bu miktar belirlendikten sonra ukash satın alınmalıdır.

Ukash satın alan kişi ödeme işlemini gerçekleştireceği web sitesine sadece bu PIN kodunu vererek ödeme işlemini gerçekleştirebilmektedir. Web sitesine ödeme işlemini gerçekleştirirken başka herhangi bir bilgi verme mecburiyeti bulunmamaktadır. Yani kişi hiçbir şekilde şahsi bilgilerini ikinci şahıslar ile paylaşmadan ödeme işlemini gerçekleştirerek, kişisel bilgilerini en iyi şekilde koruyabilme olanağına sahip olmaktadır. Bu gibi internet kullanıcılarına önemli bir olanak sunan ukash sistemi, internet üzerinde aktif olarak kullanılmaya başlandığı zamandan itibaren çok kısa bir süre içerisinde tüm dünya üzerinde oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde milyonlarca insan internet üzerindeki ödemelerini gerçekleştirirken artık sadece dünyanın en güvenli sanal ödeme seçeneği olan ukash sistemi kullanmaktadır.