140x600 140x600

ukash satın alırken bunlara dikkat

Ukash kart internet üzerinden ödeme yaparken kullanılan bir seçenektir. Bu seçeneği diğerlerinden ayıran pek çok nokta var. Bunlardan kısaca bahsetmemiz gerekirse; Ukash güvenlidir hızlıdır kullanıcı açısından herhangi bir risk barındırmaz. Kullanıcıyı bir kuruma bağlamaz. Kullanıcı bilgilerini ve harcamalarını kayıt altına almaz. Kullanım alanı her geçen gün genişlemektedir. Tek kullanımlıktır. Ukash bakiyesi nakite çevrilebilir.

Ukash ile ödeme yapmanın avantajlarından en iyi şekilde faydalanmak için kullanıcıların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bilindiği üzere Ukash ülkemizde internet üzerinden satılmaktadır. İnternette Ukash satan pek çok aracı kurum vardır. Bu aracı kurumların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ukash kullanmak için bu aracı kurumlardan biriyle iletişime geçilmelidir. Kurumun verdiği banka hesap numaralarına istenilen Ukash paketinin karşılığı olan TL yatırılmalıdır.  Şunu hemen hatırlatalım. Ukash İngiltere kaynaklı bir hizmet olduğu için Euro üzerinden satılmaktadır. Ukash bedelini ilgili aracı kurumdan alınan hesap numarasına yatırdıktan sonra e- posta ya da kısa mesaj yoluyla gönderilen 19 haneli dijital pin kodu kullanılarak ödeme yapmaya başlanabilir. Bu noktada kullanıcının aklına takılan sorular olabilir.

Görünmeyen internet üzerinden kullanılan bir karta yine internet üzerinden bir kurum aracılığıyla sahip olmak güvenli midir? Bu sorunun cevabını bulmak aslında kullanıcıların elindedir. Kullanıcılar Ukash kartı satın alacakları aracı kurumu seçme konusunda çok dikkatli olmalıdır. Böyle bir uyarıda bulunmamızın sebebi giderek büyüyen Ukash pazarından güvenilir olmayan kişiler ve kurumların haksız kazanç sağlamak istemesidir. Ukash karlı ve avantajlı bir ödeme şeklidir. Durumun böyle olması sonucu birçok kurum bu sektörden kar etmek için yarış haline girmektedir.   Peki, internette çok fazla sayıda Ukash kart satışı yapan firma varken güvenli bir aracı kurum nasıl seçilir?

Aracı kurum seçerken kullanıcıların dikkat etmesi gereken ilk nokta kullanıcıların aracı kurumla kurdukları iletişimden tatmin olup olmadıklarıdır. Aracı kurumlar müşterileriyle telefon ya da msn Messenger yoluyla iletişim kurmaktadır.  Aracı kurum arandığında yetkiliye kolaylıkla ulaşılabiliyor mu? Çalan telefonlara cevap verilmiyorsa söz konusu aracı kurum yeterince güvenli değildir.   Yetkili kişi soruları eksiksiz ve tatmin edici düzeyde cevaplıyor mu?

Aracı kurumla msn Messenger yoluyla iletişime geçildiği takdirde de tüm görüşmeler telefonda olduğu gibi kayıt altında alınmaktadır. Bu yüzden aracı kurumla hem telefondan hem de msn Messenger yoluyla iletişime geçilmelidir. Böylece kurumun güvenilirliğini iki yönlü test edilmiş olur. Ukash kartla ilgili satın aldıktan sonra bazen dijital pin kodunun ulaşmaması gibi bir sorunla karşılaşılabilir. Aracı kurum söylediği süre içerisinde dijital pin kodunu kullanıcıya ulaştırmış olmalıdır. Bazen teknik aksaklıklardan dolayı dijital pin kodu geç ulaşabilir. Güvenilir bir aracı kurum böyle bir durumda kullanıcıların sorularına sağlıklı bir şekilde cevap veren ve sorunu en kısa zamanda çözen aracı kurumdur.

Güvenilir bir aracı kurumla çalışıldığı sürece Ukash’ın avantajlarından en iyi şekilde faydalanılır. Ukash paketlerinin satışı Euro üzerinden yapılır. O günün döviz kuru üzerinden fiyatı belirlenen paketlere her aracı kurum bir miktar kar koyar. Koyulan kar oranı kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Ukash alırken aracı kurumun güvenilirliğinden sonra en çok dikkat edilmesi gereken nokta budur. En ucuz olana yönelmek doğal bir tüketici davranışıdır.

Aracı kurumların birçoğu ucuz ukash sloganıyla satış yaparlar. Hangi kurumun ucuz ukash sattığını paket fiyatlarını kıyaslayarak en uygun olanı seçmelerini kullanıcılara önemle tavsiye etmekteyiz. Ayrıca Ukash bozdurma işlemi esnasında da aracı kurumlar bir miktar komisyon ücreti alır. Kullanıcılar aracı kurumların değişen miktarlarda aldığı bu komisyon ücreti konusunda da bir kıyaslama yapmalıdır.

Son olarak şunun altını çizmeliyiz; Ukash kart 2004 yılından beri dünyanın dört bir yanında milyonlar tarafından kullanılan güvenli kolay ve hızlı bir ödeme sistemidir. Bu sistemden en iyi şekilde faydalanmak doğru aracı kurumu seçmekle mümkündür. Ukash kullanımında karşılaşabilecek sorunlar Ukash kart’ın çalışma prensibinden değil güvenilir olmayan aracı kurumlardan kaynaklanabilmektedir. Bu yüzden Ukash alırken aracı kurum güvenilirliği ve paketlerin fiyatlandırılması tüketicilerin iyi araştırması gereken iki önemli noktadır. Bunlara dikkat edildiği sürece Ukash kart’tan memnun kalmamak mümkün değildir.


Yayınlanma Zamanı: Cuma, Şubat 8, 2013.