ukash

Ukash ile Gelen Yenilikler

Tüm dünya üzerindeki günlük eğlence, alışveriş ve ödeme alışkanlıklarını ve anlayışını tümden değiştiren teknoloji alanındaki gelişmeler farklı bir dünya oluşturmuştur. İnsanlar oturdukları yerden tüm işlemlerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabildiği gibi aynı zamanda da internet üzerinde oturdukları yerden dünyanın her noktasındaki insan ile iletişim kurabilmekte ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirebilme olanağına sahip olmuştur.

Ülkemizde de internetin tıpkı tüm dünya üzerinde olduğu gibi hemen hemen her eve girmesi insanların günlük yaşantıları içerisinde büyük bir yer edinmelerine neden olmuştur. Ülkemizde insanlar artık tüm işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebildiği gibi aynı zamanda da çeşitli aktiviteler gerçekleştirebilmektedir. İnternet üzerinde insanlar için çeşitli eğlence olanakları bulunmaktadır. İnsanlar internet üzerinden alışveriş yaparken, çeşitli ödemelerini gerçekleştirirken ve hatta çeşitli oyun sitelerinde oyun oynarken sanal olarak ödeme gerçekleştirmektedir.

İnternet üzerinden tüm dünya üzerinde insanların bu denli yüksek oranlarda alışveriş ve ödeme gerçekleştirmesi art niyetli insanların ilgisini çektiği gibi çeşitli yanlışlıklara sebep olmaktadır. İnsanların internet üzerinden alışveriş yapabilmesi için kredi kartı bilgileri, kimlik bilgileri gibi kişisel bilgilerini paylaşmak zorunda kalmaktaydı. Ancak bu durum insanların şahsi bilgilerinin ikinci şahıslar ile paylaşılmasına sebep olmaktadır. Bu durum kişilerin şahsi bilgilerinin tehlikeye girmesine neden olmaktadır.

Bu konuda internet üzerinde çeşitli olumsuzluk yaşayan kişilerin bu sorunlarını ortadan kaldırmak amacı ile İngiliz devi Smart Voucher Ltd. tarafından sanal ortamda var olan sanal ödeme seçeneklerinden daha farklı bir yapıda çalışan sanal bir ödeme seçeneği olmaktadır. Bu sistem ilk olarak İngiltere sınırları içerisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra ise çok kısa bir süre içerisinde internet üzerindeki en güvenli ödeme sistemi olan ukash, ülke sınırlarını aşarak tüm dünya üzerinde yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan bu sistem internet kullanıcılarının tüm bilgilerini ikinci şahıslar ile paylaşmadan internet üzerinde diledikleri işlemi gerçekleştirebilmelerine olanak sağlamaktadır.

Ukash sisteminde var olan bu yapı sayesinde internet kullanıcılarının hiçbir bilgisini paylaşmadan işlem yapabilmesine olanak sağlaması, kişisel bilgilerin korunmasına olanak sağlamaktadır. Bu sayede insanların büyük ilgisini çekmiş ve tüm dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan internet üzerindeki sanal ödeme seçeneği haline gelmiştir. Tüm dünyanın yaygın olarak kullanmakta olduğu bu güvenli ödeme sistemi olan ukash, çok basit bir yapı içerisinde insanların bilgilerini en iyi şekilde koruyabilmesi, kişilere de kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Ukash sistemini kullanan kullanıcılar hiçbir özel bilgisini paylaşma mecburiyetinde olmadan güvenli alışverişin tadını çıkarabilmektedir.

Ukash sisteminde bulunan yapıda dijital şifre olarak da tabir edilen bir PIN bulunmaktadır. Kişiler internet üzerinde alışveriş yapar iken bu dijital şifreyi kullanarak işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ancak bu noktada internet kullanıcılarının dikkat etmesi gereken tek bir husus bulunmaktadır. İnternet kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bu unsur ise ukash kartların tek kullanımlık olmasıdır. Yani kişiler internet üzerinde ödeme gerçekleştirirken kesinlikle yapacakları ödeme kadar bakiyeye sahip bir dijital şifre temin etmesi gerekmektedir.

Bu konuda internet kullanıcıları belirledikleri miktarda ukash kart bakiyesini kurumsal firmalardan almaya dikkat etmesi de bir başka bir önem arz eden husustur. İnternet kullanıcıları diledikleri meblağdaki ukash kartı seçtikten hemen sonra bu sistemi sağlayan web sitesinin vermiş olduğu banka hesabına kredi kartı, EFT, havale veya ATM gönderimi ile ukash kartın ederini ödeyebilmektedir. Bu işlemin hemen ardından kişiye talep ettiği miktarı temsil eden bir dijital şifre yani PIN kodu verilmektir.

İnternet kullanıcısı aldığı bu koda sayesinde hiçbir bilgisini ikinci şahıslar ile paylaşmadan internet üzerinde diledikleri ortam içerisinde ödemelerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. İnternet kullanıcıları internet üzerinde ödeme gerçekleştirirken ukash öncesinde kişisel bilgilerini paylaşmak mecburiyetinde bulunmaktadır. Alışveriş yapacaklar web sitesine, ödeme yapacakları web sitesine ödeme işlemlerini gerçekleştirirken kişisel bilgilerini vermeden sadece bu dijital şifreyi vermesi ödeme işlemini gerçekleştirmesine yeterli olacaktır.

Bu sayede internet kullanıcısının tüm kişisel bilgileri korunmuş olmaktadır. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılmakta olan bu sistem dünyanın en güvenli sanal ödeme sistemi olup, insanların en çok rağbet gösterdiği bir sistemdir. Ayrıca internet kullanıcılarına sunmuş olduğu olanaklar sayesinde de yoğun ilgi görmekte ve sıkça kullanılmaktadır.